Szukaj na tym blogu

sobota, 1 marca 2014

O co tu chodzi?



   Odrodzenie jest jedną z najważniejszych epok w dziejach cywilizacji i kultury europejskiej. Wiele idei społecznych, religijnych i filozoficznych, zrodzonych w tamtym czasie, a także prężnie rozwijające się nauki ścisłe i astronomia zachowało żywotność do dzisiaj. Kościół protestancki jest obecnie trzecim, obok katolicyzmu i prawosławia najważniejszym odłamem chrześcijaństwa. Do poglądów Erazma z Rotterdamu, czy More'a odwoływali się zwłaszcza filozofowie oświeceniowi, ale i później stanowiły źródło inspiracji. Termin takie jak utopia, czy makiawelizm, zachowały się do dziś w w myśli politycznej, czy języku potocznym. Renesansowa obrona praw człowieka jest fundamentem, na którym opiera się współczesna koncepcja praw człowieka.
Duży wpływ na poznawanie świata ma teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika, czy też odkrycia Krzysztofa Kolumba. Wielkie odkrycia zmieniły obraz obecnego świata i zapoczątkowały kulturę europejską.
   Nie sposób jest zapomnieć o sztuce, literaturze, czy poezji. Stworzone w epoce renesansu gatunki literackie, takie jak esej, czy sonet są uprawiane do dziś. Należy znać najlepszych w historii artystów i umieć rozróżniać ich dzieła. Wstyd przecież brać się za tworzenie własnych nie umiejąc wytłumaczyć, kim był Leonardo da Vinci czy Michał Anioł.

   
   Szczególnie ważne w tej epoce było życie ludzkie, które stawało się godne dzięki patriotyzmowi i społecznej świadomości – ideałom, często potrzebniejszym od surowej wstrzemięźliwości oraz oddania modlitwom, jakie zalecano przez np. epokę średniowiecza. Tych dwóch głównych wartości, my– ludzie współcześni powinniśmy przestrzegać i według ich założeń żyć, gdyż one są jednymi z najważniejszych w naszym życiu. Jednocześnie nie powinniśmy zapominać o docenianiu radości i przyjemności wynikających z życia doczesnego, także umiarze przy korzystaniu z przeróżnych dóbr oraz przede wszystkim o ogólnym rozwoju swojej umysłowości poprzez pilna naukę i wszechstronne wykształcenie.

1 komentarz: