Szukaj na tym blogu

wtorek, 4 marca 2014

Roman Polański 'Tragedia Makbeta'

   Jaka jest rola każdego plakatu? Przyciągnąć uwagę oglądającego. Naszym zdaniem plakat przedstawiający tragedie w pigułce spełnij swoją rolę. A jakie jest wasze zdanie?

   Już od początku analizy plakatu autora można spostrzec, że przybliża nas on do tragedii Williama Szekspira. Tło całego plakatu posiada kolor fioletowy, który oznacza tragedie lub też śmierć, który nawiązuje do zabicia króla Dunkana, a także innych bohaterów tej tragedii. Roman Polański przedstawił także silną męska dłoń trzymającą sztylet. Przedstawiono ją w pozycji gotowej do zadania ciosu ofierze. Sztylet jest oznaką zbrodni jakiej dokonał Makbet wraz ze swoją żona. Pod wizerunkiem dłoni jest ukazany zamek w rdzawym kolorze na wzgórzu z jaskrawym tłem. Autor przedstawił także dwie kobiety oraz dwóch mężczyzn. 
   Kobiety odzwierciedlają wizerunek Lady Makbet. Jedna z nich namiętnie całuje mężczyznę przedstawionego jako większa postać, ubraną w brązową szatę z dużym wysiłkiem próbującą prawą ręką sięgnąć po koronę. Znajduję się on w pozycji leżącej. Ukazuje grozę, ale też i namiętność. Ta scena pokazuje początek historii kochającego się małżeństwa oraz pragnienie władzy przez Makbeta. Natomiast kobieta ukazana z drugiej strony ma twarz przerażoną, patrzy się na swoje ręce z obłędem oraz strachem. Ta sytuacja przybliża chorobę Lady Makbet, w której lunatykowała i tylko wtedy mogła mówić co ją tak naprawdę dręczy. Kobieta widziała plamy krwi na swoich dłoniach oraz postać króla Szkocji, które nie miały miejsca w rzeczywistości. To właśnie w tym momencie Lady Makbet z silnej psychicznie, bezwzględnej, dominującej w związku kobiety stała się bardzo słaba. Jej psychika uległa zmianie, wszytko co ją dręczyło musiało pozostać tylko i wyłącznie w jej głowie. Pomiędzy dwoma kobietami znajduje się postać króla, ubranego w złoto-czarną szatę z koroną na głowie. Trzyma on złożone ręce z kielichem na wysokości klatki piersiowej. Postać króla przedstawia Makbeta na uczcie z okazji mianowania go królem Szkocji. Pod postaciami ukazuje się wojsko ukryte za gałęziami z lasu Birma. 
   Ciekawe jest przedstawienie małych postaci, które walczą ze sobą-to Malkolm oraz Makbet, a zarazem ostatni pojedynek króla.
   Jak tragedia powstawała w epoce renesansu nawiązuje do dzisiejszego świata? Przede wszystkim ukazuje walkę o władzę, która trwa nieustannie.

4 komentarze:

  1. Plakat pełen symboliki, bez wątpienia można go odczytać na wielu płaszczyznach

    OdpowiedzUsuń
  2. Makbet pojedynkuje się z Makdufem, nie z Malkolmem

    OdpowiedzUsuń
  3. 59 yr old Community Outreach Specialist Cami Beevers, hailing from Bow Island enjoys watching movies like Iron Eagle IV and Hunting. Took a trip to Garden Kingdom of Dessau-Wörlitz and drives a Grand Prix. znajdz wiecej informacji

    OdpowiedzUsuń